MARINAN

Karlslunds Marina togs över av båtägarna 1989 efter att OK bestämt sig för att lämna båtbranschen. I starten utökades antalet båtplatser i marinan med 500 och hela bryggkomplexet vändes så att båtar skulle kunna förtöjas på det allra bästa sättet för vindarna i området, vindar som oftast blåser sydväst.

Sedan dess har förstås mycket annat hänt. Företagen som finns här utvecklar hela tiden sin verksamhet. Fast anställd personal har bl a följande service att erbjuda våra 1 360 medlemmar:

  • Skeppshandel med båttillbehör samt livsmedel.
  • Bensinstation på brygga och land.
  • Skyddad förtöjningsplats inom Y-bommar.
  • Servering och restaurang.
  • Marinservice.
  • Verkstad.
  • Färskvatten på alla bryggor.
  • Eluttag på varje brygga, (för tillfällig anslutning).
  • Hamnkärror för transport mellan land och brygga.
  • Uppläggningsplats för jollar.
  • Toaletter och duschar.
  • Två mastkranar, (varav en 20 meter hög).
  • Valfri dag för upptagning och sjösättning.
  • Sopcontainrar
  • Slamsug för båttoaletter.
  • Effektiv organisering av vakthållning, (vaktplikt c:a en gång per år, medlem över 70 år går ej vakt). Vi är marinan med lägst stöldfrekvens på hela Södertörn! (Ingen övrig organiserad arbetsplikt.)
  • Säkerhetsbesiktning av båtar av godkända besiktningspersoner.
  • Miljöstation för spillolja, batterier etc.

Styrelse

Ordförande

Johan Bergkvist

bergkvist@karlslundsmarina.com

 

Ledamot

Jan Lagerholm

lagerholm@karlslundsmarina.com

 

Ledamot

Karl Klinga

klinga@karlslundsmarina.com

 

 

Ledamot

Nils Bengtsson

bengtsson@karlslundsmarina.com

 

Ledamot

Gunilla Antonsson

antonsson@karlslundsmarina.com

 


Suppleant

Ingalill Haglund

haglund@karlslundsmarina.com